Latvijas Čempionāts 2014 [09.06.2014.]

Līgonis Bečers Latvijas čempionāts 2014 Ilustratīvs Foto: Līgonis Bečers trasē

Valmieras sportistu sniegums Latvijas Čempionātā

Divas dienas Valmierā airēšanas trasē „Krāces” notika Latvijas Republikas atklātais čempionāts airēšanas slalomā. Piedalījās spēcīgākie Latvijas, Lietuvas un Igaunijas slalomisti, ka arī bērnu un jauniešu airētāju un viņu treneru grupa no Sankt Peterburgas Krievijā. Teicamus panākumus valsts čempionātā izcīnīja Valmieras airētāji.

Ūdens līmenis Gaujā jau ir tik zems kā citu gadu jūlija beigās, augusta sākumā, tādēļ sportistus nepriecēja atraktīvi viļņi un pavasarīgs straumes ātrums. Salīdzinoši triviālā distance prasīja spēku un ātruma izturību, mazāk pieredzes un straujūdens prakses.

Sievietēm K-1 laivu klasē galvenā cīņa par uzvaru izvērtās starp Sankt Peterbugas jauniešu komandas un Valmieras BSS trenerēm un BSS Rīdzene pārstāvēm. Pēc kvalifikācijas sacensībām līderes pozīcijā izvirzās Natālija Rogova no Sankt Peterburgas, otrā mūsu Antra Limbēna, bet trešā rīdziniece Juta Murziņa. Tomēr rezultāti pirmajām sešām dalībniecēm tik blīvi, ka jebkura no viņām var pretendēt uz uzvaru Latvijas čempionātā. Pusfināla braucieni to apstiprināja un līderu trijnieks būtiski izmainās – vadībā Tatjana Grigorjeva no lielpilsētas Ņevas krastos, trijniekā arī Kamile Petrauskaite no Kauņas. Finālbraucieni ir ļoti nervozi, satraukuma un emociju pilni. Vadošās trīs dalībnieces iekļaujas 1.3 sekunžu intervālā, bet otrās vietas ieguvēju no uzvarētājas šķir vien 0.03 sekundes. Laimīgā uzvarētāja ir Natālija, bet sprīdi aiz viņas finišējusi Antra. Valmieras BSS trenere savai bagātajai sporta uzvaru bagāžai pievienoja vēl vienu panākumu.

Vēl emocionālāka un negaidīti dramatiska izvēršas cīņa par uzvaru C-1 laivu klasē vīriešiem. Ļoti stabili sacensības sāk valsts izlases pārstāvis valmierietis Krišs Ozols, kas nulle kā atgriezies no Eiropas čempionāta Vīnē. Kopā ar Aigaru Auznieku no Liepājas viņi uzrāda labākos sniegumus kvalifikācijas sesijā. Pusfinālā Krišs kāpina braukšanas ātrumu un viņa pārsvars jau ir nozīmīgs. Finālā C-1 laivu klases meistari liekas samierinājušies ar faktu, ka līderis vairs nav panākams – neviens nespēj sasniegt trasē tādu ātrumu, kāds Krišam padevās pusfinālā. Krišs finālbraucienam uz startu dodas kā pēdējais. Tā paredz nolikums – pusfināla uzvarētājam ir iespēja vērot savus konkurentus no starta vietas. Bet tieši tad, kad Krišs iebrauc trasē, notiek negaidītais – spēcīgs virpuļviesulis „paķer” vārtu stangas un noliec tās kā niedres vējā. Tādos apstākļos izbraukt trasi tīri un ātri nav iespējams. Krišs nepadodas un cīnās līdz galam, bet ar to pietiek, lai uzrādītu vien piekto rezultātu. Pēc minūtes viesulis ir garām un sacensību tiesnesim nav pamata pārtraukt čempionātu… . Finālā iekļūst arī Valmieras BSS jaunais kanoists Emīls Putniņš. Viņam šai čempionātā astotā vieta. Šai laivu klasē viss uzvarētāju trijnieks no Rīgas.

Kā allaž visasākā konkurence K-1 laivu klasē vīriešiem. Uz starta 50 kajakistu un cīņa sākas bez īpašiem pārsteigumiem. Abos kvalifikācijas un pusfināla braucienos apskaužamu stabilitāti un visātrāko laivas slīdējumu demonstrē pagājušā gada valsts čempions Kaspars Pakers. Visos braucienos turpat aiz viņa komandas biedrs Ritvars Celmiņš. Klātesošajiem ir skaidrs, ka finālā galvenā cīņa par LR čempiona titulu notiks tieši starp šiem valmieriešiem. Uz trešo vietu gan pretendē lielāks pulks klātesošo, no kuriem visaugstākās pretenzijas pagājušā nedēļā no Eiropas čempionāta mājās pārbraukušajiem Lietuvas un Latvijas izlašu dalībniekiem Justinam Šnokam, Pauļum Popierai no Kauņas un mājniekam Tomam Karlivānam. Fināla desmitniekā iekļūst veseli 6 valmierieši – bez jau nosauktajiem arī Līgonis Bečers, Vladislavs Klapenkovs un Krišs Meļņikonis. Finālistu meistarības līmenis K-1 laivu klasē ir tik augsts, ka finālā soda punktu tikpat kā nav un sportisti vietas izcīna atbilstoši savam ātrumam trasē. Ar efektīvu, elpu aizraujošu sprintu 103 sekunžu garumā uzvaru izcīna un par valsts čempionu kļūst Ritvars Celmiņš. Kaspars ir ātrs un startē kā vienmēr stabili – viņam otrais rezultāts. Ļoti spraigā cīņā ar Kauņas meistariem trešo vietu „izrauj” Toms Karlivāns. Pašā populārākajā laivu klasē uz valsts čempionāta goda pjedestāla trīs valmierieši!

Valsts čempionāta „saldais ēdiens” noteikti ir komandu braucieni. Skatītāji nevar palikt vienaldzīgi un gūst gandarījumu, redzot kā pa slaloma trasi traucas Baltijas labākās komandas. 3×K-1 klasē vīriešiem uz starta izgāja 14 komandas. Tai brīdī, kad distancē devās Valmieras otrā komanda (L.Bečers, V.Klapenkovs, K.Meļņikonis) skatītāji upes krastos saspringa –tik ritmiska, tik sinhrona, droša un pārliecinoša komandas darbība izsauca atzinību – airētāji pilnībā kontrolē laivu, pakļauj viļņus un lieliski izjūt straumi. Daži jau aizdomājās, ka tas ir čempionu brauciens, tomēr uz starta vēl nestartējušas divas ekipāžas … bet kādas! Pēc Valmieras otrās komandas startē Baltijas apvienotā komanda, kur kopā ar Kauņas sportistiem Juistinu Šņoku un Pauliusu Popieru uz starta arī Igaunijas klubu pārstāvošais Latvijas sportists Mārcis Laidiņš. Komanda nav tik sinhrona un ritmiska, kā finišējušie „Valmieras puikas”, toties ārkārtīgi enerģiska un spēcīgu īrienu apveltīta. Ātrums liekas ļoti līdzīgs valmieriešu iespētajam, bet tiesneši fiksē: Juistina komanda ir šobrīd ātrākā. Uz starta vairs tika viena komanda – tomēr komentētājs to stāda priekšā ar ārkārtīgi zīmīgu nosaukumu „Valmiera 1”. Visi slalomisti, kas sapulcējušies uz valsts čempionāta sacensībām steidzami ir krastā un visi piecēlušies kājās. Arī skatītāji saspringst, jo saprot, ka tieši tagad gaidāms efektīvākais starts. Komentētājs paspēj vien pateikt, ka Valmieras pirmo komandu pārstāv valsts izlases līderi Ritvars Celmiņš, Kaspars Pakers un Toms Karlivāns. Šeit jāatzīmē, ka komandu braucienu fināls hronoloģiski ir pirms individuālo startu pusfināla un minētie sportisti vēl nebija valsts čempionāta laureāti. Jau pēc pirmajiem metriem, ko veic Valmieras pirmā komanda kļūst skaidrs – šeit ir galvenie pretendenti uz LR čempiona titulu 3×K-1 klasē. Darbības sinhronas, ritmiskas un ar efektīvu spēku un ātrumu piesātinātas. Skatītāji aiztur elpu –kā tādā ātrumā traucoties var nepieskarties vārtu stangām, precīzi un pa īsāko trajektoriju apbraukt visus šķēršļus. Tiesneši paziņo rezultātus un tie fiksē, ka Ritvars, Kaspars un Toms izcīnījuši valsts čempiona titulu, bet trešā vieta Valmieras otrajai komandai.
3×C-1 klasē vīriešiem galvenā cīņa starp Rīgas kanoistiem un apvienoto komandu, kurā kopā ar valmieriešiem Krišu Ozolu un Emīlu Putniņu startēja liepājnieks Aigars Auznieks. Aigars un Emīls, braucot aiz komandas līdera Kriša, strādāja pacilāti un enerģiski un …izcīnīja valsts čempiona titulu kanoe komandu braucienā!

Sievietēm komandu braucienos 3×K-1 laivu klasē Sankt Peterburgas komandai konkurenci varētu sagādāt vienīgi apvienotā komanda, kurā startētu Rīgas un Valmieras vadošās slalomistes, bet rīdzinieces izteic vēlmi veidot divas savas komandas uz ko mūsu labāka pārstāve šajās sacensībās atbild startējot Latvijas un Igaunijas sieviešu apvienotājā veterānu komandā. Krievijas sportistes uzvar pietiekami pārliecinoši, bet Rīgas meiteņu pirmā komanda ļoti spraigā un līdzīgā sacensībā par sekundes tiesu apsteidz veterānes.

Paralēli valsts čempionāta sacensībām tika noskaidroti valsts labākie slaloma veterāni tiesa tikai V35+ un S35+ grupās. K-1 klasē sievietēm šai grupā uzvarēja Antra Limbēna, vīriešiem Kaspars Pakers.

L. Bečers.

Rakstīt komentāru

E-pasta adrese jāievada obligāti, taču tā netiks publiskota.


*